Vishay/Dale RLR07C5111FMBSL
RLR07C5111FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5111FMBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5111FMBSL.pdf
Availability of RLR07C5111FMBSL
QUANTITY
RLR07C5111FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5111FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5111FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5111FMBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5111FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5111FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C5111FMBSL
IC COMPARATOR SINGLE 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC DO218AB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SSR 50A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 0.8A 12VDC datasheet.pdf