Vishay/Dale RLR07C5111FPR36
RLR07C5111FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5111FPR36
Brief Description
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5111FPR36.pdf
Availability of RLR07C5111FPR36
QUANTITY
RLR07C5111FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5111FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5111FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5111FPR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5111FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5111FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C5111FPR36
CABLE 4COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
FUSE INDUST 20A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CASSETTE CONNECTOR KIT, ROHS datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 16SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
68UF 50V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf