Vishay/Dale RLR07C5111FPRE6
RLR07C5111FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5111FPRE6
Brief Description
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5111FPRE6.pdf
Availability of RLR07C5111FPRE6
QUANTITY
RLR07C5111FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5111FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C5111FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5111FPRE6
Related LinksRLR07C5, RLR07C5111FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5111FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C5111FPRE6
JUMPER-H1502TR/A2015Y/X 12" datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .082"D .165"L datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 150MA 9 OHM TH datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET SYNC BUCK 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
390UF 400V 30X45MM 85C 5000H datasheet.pdf