Vishay/Dale RLR07C5112FMBSL
RLR07C5112FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5112FMBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5112FMBSL.pdf
Availability of RLR07C5112FMBSL
QUANTITY
RLR07C5112FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5112FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5112FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5112FMBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5112FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5112FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C5112FMBSL
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPST 8 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf