Vishay/Dale RLR07C5112FPRSL
RLR07C5112FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5112FPRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5112FPRSL.pdf
Availability of RLR07C5112FPRSL
QUANTITY
RLR07C5112FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5112FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5112FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5112FPRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5112FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5112FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C5112FPRSL
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28TSSOP datasheet.pdf
SCR MED POWER 100V 25A TO-48 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE 14POS INLINE STRGHT datasheet.pdf
CONN DDR II 240P SOCKET GOLD/F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LED LENS 5MM GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V CH 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf