Vishay/Dale RLR07C5112FSBSL
RLR07C5112FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5112FSBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5112FSBSL.pdf
Availability of RLR07C5112FSBSL
QUANTITY
RLR07C5112FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5112FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5112FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5112FSBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5112FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5112FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C5112FSBSL
TRANSFRMR AUDIO 1.25K IMED 25W datasheet.pdf
RESONATOR CER 7.37MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOBILE PC CLK EMEBED 48VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BG SHLD MTL-IN 6.5''X10'' 100EA datasheet.pdf
IC TXRX FIBER OPTIC datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf