Vishay/Dale RLR07C5113FRR36
RLR07C5113FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5113FRR36
Brief Description
RES 511K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5113FRR36.pdf
Availability of RLR07C5113FRR36
QUANTITY
RLR07C5113FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5113FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5113FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5113FRR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5113FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5113FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C5113FRR36
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 35.238MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
40 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf