Vishay/Dale RLR07C51R0GSRE6
RLR07C51R0GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C51R0GSRE6
Brief Description
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C51R0GSRE6.pdf
Availability of RLR07C51R0GSRE6
QUANTITY
RLR07C51R0GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C51R0GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C51R0GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C51R0GSRE6
Related LinksRLR07C5, RLR07C51R0GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C51R0GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C51R0GSRE6
CONN EDGECARD 330POS .030 PLAST datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SLIDE MOUNT BRACKETS datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL DSC 3300A 3400V datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/12/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 3W3C F 20A datasheet.pdf