Vishay/Dale RLR07C5362FSBSL
RLR07C5362FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5362FSBSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5362FSBSL.pdf
Availability of RLR07C5362FSBSL
QUANTITY
RLR07C5362FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5362FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5362FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5362FSBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5362FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5362FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C5362FSBSL
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER FOR LABELS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4257 RF SWITCH datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
MOD INSERT 2PORT WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf