Vishay/Dale RLR07C5492FSB14
RLR07C5492FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5492FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5492FSB14.pdf
Availability of RLR07C5492FSB14
QUANTITY
RLR07C5492FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5492FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5492FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5492FSB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5492FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5492FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C5492FSB14
LED RED T1 .45" HI RT ANG ASSY datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL MULT 24-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 21.5A 1.46 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 20W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 24VDC datasheet.pdf