Vishay/Dale RLR07C5600GRB14
RLR07C5600GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5600GRB14
Brief Description
RES 560 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5600GRB14.pdf
Availability of RLR07C5600GRB14
QUANTITY
RLR07C5600GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5600GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5600GRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5600GRB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5600GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5600GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C5600GRB14
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 3W AXIAL datasheet.pdf
MINI PV CTW 75AU 28-32 AWG datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO215AB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf