Vishay/Dale RLR07C5621FRR36
RLR07C5621FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5621FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5621FRR36.pdf
Availability of RLR07C5621FRR36
QUANTITY
RLR07C5621FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5621FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5621FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5621FRR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5621FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5621FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C5621FRR36
FILTER LINE 12MH 1.3A TYPE 650 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2V 15A datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1FLUID+10LV PIN datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf