Vishay/Dale RLR07C5622FPR36
RLR07C5622FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5622FPR36
Brief Description
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5622FPR36.pdf
Availability of RLR07C5622FPR36
QUANTITY
RLR07C5622FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5622FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5622FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5622FPR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5622FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5622FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C5622FPR36
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 54.9 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN 28-36AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf