Vishay/Dale RLR07C5902GSR36
RLR07C5902GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5902GSR36
Brief Description
RES 59K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5902GSR36.pdf
Availability of RLR07C5902GSR36
QUANTITY
RLR07C5902GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5902GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5902GSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5902GSR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5902GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5902GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C5902GSR36
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3X12V 350W datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 6POS M8 SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
OSC TCXO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf