Vishay/Dale RLR07C6200GSR36
RLR07C6200GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6200GSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6200GSR36.pdf
Availability of RLR07C6200GSR36
QUANTITY
RLR07C6200GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6200GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C6200GSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6200GSR36
Related LinksRLR07C6, RLR07C6200GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6200GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C6200GSR36
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 1.5A 50-55 A/T datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMP SNGL HI-SPEED LP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
UMMQ-1200-0800-A datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf