Vishay/Dale RLR07C6650FSRE6
RLR07C6650FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6650FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6650FSRE6.pdf
Availability of RLR07C6650FSRE6
QUANTITY
RLR07C6650FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6650FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6650FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6650FSRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6650FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6650FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6650FSRE6
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN SMALL AD WH 6' datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 6.75A 8.5 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A I4-PAC-5 datasheet.pdf