Vishay/Dale RLR07C6801GPRE6
RLR07C6801GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6801GPRE6
Brief Description
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6801GPRE6.pdf
Availability of RLR07C6801GPRE6
QUANTITY
RLR07C6801GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6801GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6801GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6801GPRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6801GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6801GPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6801GPRE6
IC REG LDO 1.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 52A 6PICOSTAR datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf