Vishay/Dale RLR07C6802GMRE6
RLR07C6802GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6802GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6802GMRE6.pdf
Availability of RLR07C6802GMRE6
QUANTITY
RLR07C6802GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6802GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6802GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6802GMRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6802GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6802GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6802GMRE6
FIXED IND 22UH 3.15A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SPACER LED MTG T1 .480"L NAT NYL datasheet.pdf
RES 160 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-8PF 500V SURF MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf