Vishay/Dale RLR07C6802GMRE6
RLR07C6802GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6802GMRE6
Brief Description
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6802GMRE6.pdf
Availability of RLR07C6802GMRE6
QUANTITY
RLR07C6802GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6802GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6802GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6802GMRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6802GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6802GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6802GMRE6
D-SUB CABLE - MFL37K/MC37G/X datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AB datasheet.pdf
PANEL STEEL 34.2 X 28.2" datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 6.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 395MA 4.24 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf