Vishay/Dale RLR07C6802GMRSL
RLR07C6802GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6802GMRSL
Brief Description
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6802GMRSL.pdf
Availability of RLR07C6802GMRSL
QUANTITY
RLR07C6802GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6802GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6802GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6802GMRSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6802GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6802GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C6802GMRSL
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
KIT REF DES OPT MOUSE ADNS-6010 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 4W datasheet.pdf