Vishay/Dale RLR07C6804GMBSL
RLR07C6804GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6804GMBSL
Brief Description
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6804GMBSL.pdf
Availability of RLR07C6804GMBSL
QUANTITY
RLR07C6804GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6804GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6804GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6804GMBSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6804GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6804GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C6804GMBSL
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 8MM 5.51" datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT MODULE NPT DUAL SOURCE SP4 datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 7/8" 5POS PLUG datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
MOD 120V RND VANITY 6W 675LM datasheet.pdf