Vishay/Dale RLR07C6804GPRE6
RLR07C6804GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6804GPRE6
Brief Description
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6804GPRE6.pdf
Availability of RLR07C6804GPRE6
QUANTITY
RLR07C6804GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6804GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6804GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6804GPRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6804GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6804GPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6804GPRE6
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
STEEL CARRIER FOR CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 16DRT datasheet.pdf