Vishay/Dale RLR07C68R0FSR36
RLR07C68R0FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C68R0FSR36
Brief Description
RES 68 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C68R0FSR36.pdf
Availability of RLR07C68R0FSR36
QUANTITY
RLR07C68R0FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C68R0FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C68R0FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C68R0FSR36
Related LinksRLR07C6, RLR07C68R0FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C68R0FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C68R0FSR36
DEKAFIX GW 5 MARKED 28 50/CD datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DSUB BACKSHELL 15POS CLAMP 7PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf