Vishay/Dale RLR07C68R0GRRSL
RLR07C68R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C68R0GRRSL
Brief Description
RES 68 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C68R0GRRSL.pdf
Availability of RLR07C68R0GRRSL
QUANTITY
RLR07C68R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C68R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C68R0GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C68R0GRRSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C68R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C68R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C68R0GRRSL
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RECPT FLG HOUSING NATURAL datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf