Vishay/Dale RLR07C7151FPR36
RLR07C7151FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7151FPR36
Brief Description
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7151FPR36.pdf
Availability of RLR07C7151FPR36
QUANTITY
RLR07C7151FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7151FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7151FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7151FPR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C7151FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7151FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C7151FPR36
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 6.8A TO262-3 datasheet.pdf
CONN SUPER-SAFEWAY L7-15 15A datasheet.pdf
RES 21 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf