Vishay/Dale RLR07C7151FSR36
RLR07C7151FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7151FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7151FSR36.pdf
Availability of RLR07C7151FSR36
QUANTITY
RLR07C7151FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7151FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7151FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7151FSR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C7151FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7151FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C7151FSR36
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO263AB datasheet.pdf
IC HALL SENSR OMNIPLOR SW SOT553 datasheet.pdf
LED ACRICH COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf