Vishay/Dale RLR07C7500FPB14
RLR07C7500FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7500FPB14
Brief Description
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7500FPB14.pdf
Availability of RLR07C7500FPB14
QUANTITY
RLR07C7500FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7500FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C7500FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7500FPB14
Related LinksRLR07C7, RLR07C7500FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7500FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C7500FPB14
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 12A SC70-6 datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X1MM W/ADH datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 17 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf