Vishay/Dale RLR07C7500FRR36
RLR07C7500FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7500FRR36
Brief Description
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7500FRR36.pdf
Availability of RLR07C7500FRR36
QUANTITY
RLR07C7500FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7500FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7500FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7500FRR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C7500FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7500FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C7500FRR36
IC MPU SUPERVISORY 2.63V 8MICRO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 1A NO/NC PPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC PIN datasheet.pdf