Vishay/Dale RLR07C7501FRRE6
RLR07C7501FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7501FRRE6
Brief Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7501FRRE6.pdf
Availability of RLR07C7501FRRE6
QUANTITY
RLR07C7501FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7501FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C7501FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7501FRRE6
Related LinksRLR07C7, RLR07C7501FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7501FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C7501FRRE6
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC PMU CHARGER/BKLT DVR 36QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO-263 datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 4.2A 26.4 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
FINGER BACK-UP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf