Vishay/Dale RLR07C7502FSBSL
RLR07C7502FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7502FSBSL
Brief Description
RES 75K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7502FSBSL.pdf
Availability of RLR07C7502FSBSL
QUANTITY
RLR07C7502FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7502FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7502FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7502FSBSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7502FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7502FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C7502FSBSL
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 20BIT 56SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .050 R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43.26VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf