Vishay/Dale RLR07C7502GMB14
RLR07C7502GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7502GMB14
Brief Description
RES 75K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7502GMB14.pdf
Availability of RLR07C7502GMB14
QUANTITY
RLR07C7502GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7502GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C7502GMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7502GMB14
Related LinksRLR07C7, RLR07C7502GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7502GMB14 Details Description
Related parts for RLR07C7502GMB14
RES 7.5 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL PROGR 16-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 225-400MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
4700UF 63V 35X80MM 85C 20000H datasheet.pdf