Vishay/Dale RLR07C7503GSRSL
RLR07C7503GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7503GSRSL
Brief Description
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7503GSRSL.pdf
Availability of RLR07C7503GSRSL
QUANTITY
RLR07C7503GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7503GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7503GSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7503GSRSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7503GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7503GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C7503GSRSL
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RECLOCKER HD/SD SDI 24WQFN datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
AM60026-7 ADJUST SCREW RA datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf