Vishay/Dale RLR07C75R0FRB14
RLR07C75R0FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C75R0FRB14
Brief Description
RES 75 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C75R0FRB14.pdf
Availability of RLR07C75R0FRB14
QUANTITY
RLR07C75R0FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C75R0FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C75R0FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C75R0FRB14
Related LinksRLR07C7, RLR07C75R0FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C75R0FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C75R0FRB14
FITTING INS VERT 45DEG ORN 2X2" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE 5.6X7.6MM TO-8 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONV DC-DC 24VIN 12V 16A SMD T/R datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 5POS datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf