Vishay/Dale RLR07C75R0GPB14
RLR07C75R0GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C75R0GPB14
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C75R0GPB14.pdf
Availability of RLR07C75R0GPB14
QUANTITY
RLR07C75R0GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C75R0GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C75R0GPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C75R0GPB14
Related LinksRLR07C7, RLR07C75R0GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C75R0GPB14 Details Description
Related parts for RLR07C75R0GPB14
IDC CABLE - MSD34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FILTER BUILDING BLOCK 24-DIP datasheet.pdf
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 2.1A 6TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 2.5A TO257 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf