Vishay/Dale RLR07C7680FRBSL
RLR07C7680FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7680FRBSL
Brief Description
RES 768 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7680FRBSL.pdf
Availability of RLR07C7680FRBSL
QUANTITY
RLR07C7680FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7680FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7680FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7680FRBSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7680FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7680FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C7680FRBSL
TRANSDUCER W/TEMP 100# 100MV datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC 12-BIT 200KHZ SMPL A/D 8-DIP datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 90DEG PLASTIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 16POS datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH LN LDO 8SON datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 480MA 4.24 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf