Vishay/Dale RLR07C7872FRB14
RLR07C7872FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7872FRB14
Brief Description
RES 78.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7872FRB14.pdf
Availability of RLR07C7872FRB14
QUANTITY
RLR07C7872FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7872FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C7872FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7872FRB14
Related LinksRLR07C7, RLR07C7872FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7872FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C7872FRB14
IDC CABLE - MPR34K/MC34G/MPR34K datasheet.pdf
IC PROM PROG I-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC 2420 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf