Vishay/Dale RLR07C8060FSBSL
RLR07C8060FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8060FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8060FSBSL.pdf
Availability of RLR07C8060FSBSL
QUANTITY
RLR07C8060FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8060FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8060FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8060FSBSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8060FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8060FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C8060FSBSL
IC ADC 12BIT PARALLEL 24-SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
TOOL SEAT 6ROW HS3 Z-PACK 60POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA DO213 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 360CPR 1/4" datasheet.pdf
TTC-LEAD FREE TIP TINNER-15GRM datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf