Vishay/Dale RLR07C8203GRBSL
RLR07C8203GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8203GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8203GRBSL.pdf
Availability of RLR07C8203GRBSL
QUANTITY
RLR07C8203GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8203GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8203GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8203GRBSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8203GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8203GRBSL Details Description
Related parts for RLR07C8203GRBSL
VARISTOR 22V 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 107MA 15.5 OHM datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 10NS 80QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
4.7 INCH BCT BLACK (200/6 INCH/P datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf