Vishay/Dale RNC60H2152FSBSL
RNC60H2152FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2152FSBSL
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2152FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2152FSBSL
QUANTITY
RNC60H2152FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2152FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2152FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2152FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2152FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2152FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2152FSBSL
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSBLE LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 45NS 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E AMBER SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS datasheet.pdf