Vishay/Dale RLR07C8250FPB14
RLR07C8250FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8250FPB14
Brief Description
RES 825 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8250FPB14.pdf
Availability of RLR07C8250FPB14
QUANTITY
RLR07C8250FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8250FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C8250FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8250FPB14
Related LinksRLR07C8, RLR07C8250FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8250FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C8250FPB14
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 2POS datasheet.pdf
RES 27 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf