Vishay/Dale RLR07C8250FSRSL
RLR07C8250FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8250FSRSL
Brief Description
RES 825 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8250FSRSL.pdf
Availability of RLR07C8250FSRSL
QUANTITY
RLR07C8250FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8250FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8250FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8250FSRSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8250FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8250FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C8250FSRSL
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
BLACK COVER CAP-83733.3 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" WHT JACKS datasheet.pdf