Vishay/Dale RLR07C8252FSR36
RLR07C8252FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8252FSR36
Brief Description
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8252FSR36.pdf
Availability of RLR07C8252FSR36
QUANTITY
RLR07C8252FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8252FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C8252FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8252FSR36
Related LinksRLR07C8, RLR07C8252FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8252FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C8252FSR36
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR APH 1/2 100/3.0% datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf