Vishay/Dale RLR07C8660FMRSL
RLR07C8660FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8660FMRSL
Brief Description
RES 866 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8660FMRSL.pdf
Availability of RLR07C8660FMRSL
QUANTITY
RLR07C8660FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8660FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8660FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8660FMRSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8660FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8660FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C8660FMRSL
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC POT DGTL 5K 256POS 10-MSOP datasheet.pdf