Vishay/Dale RLR07C8660FSRE6
RLR07C8660FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8660FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 866 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8660FSRE6.pdf
Availability of RLR07C8660FSRE6
QUANTITY
RLR07C8660FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8660FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C8660FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8660FSRE6
Related LinksRLR07C8, RLR07C8660FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8660FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C8660FSRE6
IC OPAMP GP 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
12.6-15.4 ADJ CABLE CLAMP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 47MA 25 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf