Vishay/Dale RLR07C86R6FSB14
RLR07C86R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C86R6FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 86.6 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C86R6FSB14.pdf
Availability of RLR07C86R6FSB14
QUANTITY
RLR07C86R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C86R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C86R6FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C86R6FSB14
Related LinksRLR07C8, RLR07C86R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C86R6FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C86R6FSB14
IC REG BCK SEPIC ADJ 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
BOX STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
MICRO 51 M 48" RBW datasheet.pdf