Vishay/Dale RLR07C9092FRRE6
RLR07C9092FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C9092FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C9092FRRE6.pdf
Availability of RLR07C9092FRRE6
QUANTITY
RLR07C9092FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C9092FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C9092FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C9092FRRE6
Related LinksRLR07C9, RLR07C9092FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C9092FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C9092FRRE6
CONN HEADR 3MM 10POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CB 1 6R18-16 GLD 75 I2 5RL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET POWER 40V 6A DPAK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 23POS .100 30AU datasheet.pdf
TFLEX XS420 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC SO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf