Vishay/Dale RNC55J3972BSBSL
RNC55J3972BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3972BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3972BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3972BSBSL
QUANTITY
RNC55J3972BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3972BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3972BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3972BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3972BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3972BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3972BSBSL
CONN HEADER 11POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 17POS datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 20A 4-32VDC datasheet.pdf
Crystal 26.0410MHz 15ppm 8pF 60 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 11.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf