Vishay/Dale RLR07C90R9FSBSL
RLR07C90R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C90R9FSBSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C90R9FSBSL.pdf
Availability of RLR07C90R9FSBSL
QUANTITY
RLR07C90R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C90R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C90R9FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C90R9FSBSL
Related LinksRLR07C9, RLR07C90R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C90R9FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C90R9FSBSL
IC COMP DUAL 2.5NS 16-CDIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 10MM TEST SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 99POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 300MM datasheet.pdf