Vishay/Dale RLR07C9101GPRSL
RLR07C9101GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C9101GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C9101GPRSL.pdf
Availability of RLR07C9101GPRSL
QUANTITY
RLR07C9101GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C9101GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C9101GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C9101GPRSL
Related LinksRLR07C9, RLR07C9101GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C9101GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C9101GPRSL
ADM64T/AE64M/ADM64T datasheet.pdf
SPRING LOADED BIND POST RED datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS PROX M12 3MM DC2W-NC 5M datasheet.pdf
WIRING TROUGH STL 2.5X2.5X48" GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC CLK FREQ SYNC CPU 200MHZ datasheet.pdf
RES 1.46K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
APEX 4G LTE GPS HINGED ANT WHT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf