Vishay/Dale RLR07C91R0GMRE6
RLR07C91R0GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C91R0GMRE6
Brief Description
RES 91 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C91R0GMRE6.pdf
Availability of RLR07C91R0GMRE6
QUANTITY
RLR07C91R0GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C91R0GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C91R0GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C91R0GMRE6
Related LinksRLR07C9, RLR07C91R0GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C91R0GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C91R0GMRE6
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 290MA 1.31 OHM datasheet.pdf
FUSE 40A 690V 1FU/78 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL PLUG M12 POST PIN WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 SLVR datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Precision Low-voltage Amplifier; DC to 1 kHz IC datasheet.pdf